TELEFON
 +420 518 321 387

   E-MAIL
 reditelstvi@zsvancur.cz

ID datové schránky: yazmmgg

REDIZO: 600115631

Aktuálně

Ametystový svět

image

23. května 2024

Ve čtvrtek 23.května se naši osmáci a deváťáci zúčastnili exkurze do Světa ametystů v rakouském Maissau. Dopoledne jsme strávili procházkou historickou částí Znojma, prohlédli jsme si kostel svatého Mikuláše, kapli svatého Václava a sestoupili do podzemních katakomb. Z ochozu  nad Dyjí byl krásný výhled na Znojmo, národní park  Podyjí a rotundu sv. Kateřiny. Po polední přestávce nás čekal hodinový přejezd do Maissau, kde se nachází největší odkrytá ametystová žíla na světě.

Ametyst je fialově zbarvená odrůda křemene, jehož zbarvení je způsobeno příměsí železa. Dolnorakouské městečko Maissau nás přivítalo všude přítomnou fialovou barvou, fialově natřeným plotem na mostě, nádhernými záhony fialové levandule lemujícími hlavní ulici, fialově natřenými lavičkami i výbornou fialovou zmrzlinou.

Prohlídka začala v multimediální místnosti, kde jsme se seznámili při videoprojekci (JN, ČJ) s geologickou historií vzniku ametystů, jejich chemickým složením a využitím. Mohli jsme si prohlédnout šperky s ametysty, které nosila anglická královna Jane Seymourová, šperky ze starověkého Egypta i korunu římského císaře zdobenou ametysty. Také jsme se dozvěděli různé zajímavosti. Ametysty  nosili  Řekové a Římané jako amulet proti opilosti, podle průvodkyně to ale nefunguje. A Hildegarda z Bingenu doporučovala ponořit ametyst do horké vody, a pak s ní umývat obličej kvůli krásné pleti.

Druhou částí prohlídky byla ametystová štola, která se nachází v hloubce 12 m pod zemí a je 2 metry silná. Dále prohlídka pokračovala do Domu drahokamů, kde byly vystaveny rozličné druhy nerostů doprovázejících  výskyt ametystů, a to jak v přírodní podobě, tak i vybroušené jako součást šperků např. křišťál, mléčný křemen, záhněda, morion, chalcedon a další.

Součástí Ametystového světa je i krásný lesopark s bylinkovou pyramidou, zeleninovou a ovocnou zahrádkou, relaxační zónou a prodejnou suvenýrů, kde byla možnost zakoupení upomínkových předmětů z polodrahokamů a také  možnost vyzkoušet komunikaci v němčině.  

Ale největší atrakcí bylo vykopávání vlastních ametystů. Při výkopových pracích se na vymezené místo naveze zemina s úlomky ametystů. Dvojice vyfasovaly kbelíky, geologické kladívko, lopatku a rýč a  měly hodinu na dolování ametystů. Všichni kopali a kopali, až se z nich kouřilo, nikdo neodešel s prázdnou, ale s hromádkou  vlastnoručně vykopaných ametystů, které budou připomínat chvíle strávené v tajuplném ametystovém světě.

Robotým uspěl na ČVUT v Praze

image

3. května 2024

Náš robotický tým vymyslel originální řešení v soutěži robotů v Praze na ČVUT a přivezl diplom za třetí místo.
Cílem je vymyslet a sestavit robota z lega, který sesbírá kostky na předem dané ploše a umístí je bez zásahu člověka do připravených zásobníků. Soutěžící mohou rozvinout svou tvořivost jednak při sestavování robotů, jednak při jejich programování ve Scratchi.
Náš tým zvolil variantu, při které robot najede nad kostky uzavře je dvířky, přemístí k zásobníku a natlačí je dovnitř. K vycentrování robota před dalším úkonem použili naši žáci náraz o ohradu „hřiště“, kterým se robot srovná a je připraven k dalšímu kroku.
Při přípravě na soutěž jsme spolupracovali s hodonínskou průmyslovkou, která nám laskavě vyrobila tréninkový prostor, zásobníky a kostky jsme si vytiskli na 3D tiskárně.
V současnosti vymýšlí tým robota, který by byl schopen naplnit zásobníky shora, čímž by získal více bodů v dalším kole. Držíme palce.

Ocenění dětského parlamentu

image

23. února 2024

21. února 2024 jsme se zúčastnili soutěže Dobrá praxe napříč parlamenty. Mezi sebou soutěžilo šest parlamentů z Hodonína a okolí. Odnesli jsme si krásné druhé místo a cenu poroty za příkladnou práci žákovského parlamentu. Po vyhlášení vítězů následoval workshop NSZM (Národní síť Zdravých mněst) s politiky a žáky, poté debata s režisérem Tomášem Magnuskem.

Jak se zpracovává voda

image

11. prosince 2023

Dne 6. 12. 2023 se osmáci z áčka zajeli podívat do Kroměříže na úpravnu pitné vody, která patří společnosti Vak Kroměříž. Zde jsme se seznámili s celým technologickým procesem úpravy pitné vody. Voda, která se z vrtu dopraví do úpravny se musí nejdříve zbavit bakterií pomocí ozonu. Poté se vysráží železo a mangan do vloček a všechny nečistoty se nechají usadit ve velkém bazénu. Následuje filtrování na pískových filtrech. Teď už stačí vodu dopravit potrubím k zákazníkům.
Ve druhé části exkurze jsme se dozvěděli, jak se dělají vrty pro jímání vody a jak se tyto vrty čistí. Dozvěděli jsme se, kolik práce a námahy stojí za tím, že si můžeme otočit kolečkem a teče nám doma i ve škole čistá životodárná kapalina se vzorcem H2O. Závěrem zbývá jen poděkovat panu Miroslavovi Holomčíkovi, majiteli firmy Aqua Plus Hodonín, který nám celou exkurzi včetně dopravy zajistil. Děkujeme.

Exkurze ve firmě Zlomek

image

28. listopadu 2023

Osmáci se vypravili na zkušenou do firmy Zlomek. Čekalo je povídání o založení firmy, finanční gramotnosti a praktická ukázka provozu.
„Děcka, kdo z vás chce dělat rukama, kdo s počítačem a kdo che vůbec dělat,“ zavtipkoval majitel firmy na úvod. Pan Zlomek popisoval dětem začátky firmy, její vývoj, současný stav a svoje podnikatelské zásady. Velký úspěch měla i ukázka mobilního telefonu z devadesátých let velikosti nákupní taštičky.
V následující přednášce pracovníků Charity Hodonín o finanční gramotnosti se všichni dověděli praktické informace o příjmech, životních nákladech a vztahu mezi nimi. Ukázalo se, že děti mají dobrou představu o tom, kolik co stojí.
Po přednáškách se osmáci vydali do provozu, kde si prohlédli sortiment firmy a jeho výrobu.
Díky spolupráci Okresní hospodářské komory Hodonín, firmy Zlomek a Charity Hodonín se naše děti dotkly praktického života za zdmi školy.

27. 11. 2023 Stávka

image

22. listopadu 2023

Vážení rodiče, zákonní zástupci,
vzhledem k tomu, že se včera ve večerních hodinách nepodařilo najít shodu mezi ministrem školství a ČMOS PŠ, se zaměstnanci Základní školy Hodonín, Vančurova 2 rozhodli pro vstoupení do jednodenní výstražné stávky dne 27. 11. 2023.
Ředitel školy z tohoto důvodu rozhodl o přerušení provozu školy dne 27. 11. 2023. Mimo provoz budou všechny součásti školy - základní škola, školní družina, školní klub, školní jídelna, školní výdejna. Všem strávníkům bude automaticky odhlášen oběd.
V tento den nebudou v naší škole probíhat kroužky ani pronájmy.
Mgr. Andrej Pavlíků, MBA

Školní kolo v pIšQworkách

image

17. října 2023

V úterý 17. 10. jsme uspořádali školní kolo oblíbené pIšQorkiády, které se zúčastnilo 19 týmů po třech závodnících. Týmy soupeří mezi sebou v systému každý proti každému. Z lítého klání povstaly čtyři týmy, které nás budou reprezentovat v okresním kole v Hodoníně.
Děti strávily se svými učiteli po vyučování dvě hodiny nad piškvorkami z lásky ke hře a s touhou reprezentovat svoji školu.

Za dobrodružstvím na Turold

image

4. října 2023

Naši deváťáci vyrazili na dobrodružnou výpravu do jeskyně Na Turoldu v Mikulově. Součástí byla prohlídka geoparku a jeskyně, při níž zdolali 340 schodů, zkoumali raritní směry posunu geologických desek a pozorovali netopýry. Žáky zajímalo, jestli si musí při zamotání netopýra do vlasů oholit vždycky hlavu. „Ano, samozřejmě,“ zavtipkoval průvodce, „divím se, že nejste všichni holohlaví.“
Po prohlídce si vyzkoušeli orientaci v terénu podle turistického značení na Svatý kopeček. "Ten výhled za to stál," pochvalovala si Lucie z béčka. Poté se všichni odebrali terénním během na vlak do Mikulova. Někteří si sáhli na dno svých sil, překonali sami sebe a navzdory nepřízni osudu se dostali včas na vlak a zpět do Hodonína do svých domovů.
Zajisté své zkušenosti uplatní v hodinách přírodopisu i v dalším životě.

Petr Harazin o závislosti na alkoholu

image

3. října 2023

Za našimi deváťaky přijel besedovat známý frontman skupiny Nebe Petr Harazin. Během velmi otevřeného rozhovoru mluvil o své cestě za slávou a k závislosti na alkoholu.
„Zprvu jsem měl pocit, že mám alkohol pod kontrolou. Vydržel jsem suchý únor, ale pak jsem týden o sobě nevěděl. Kapela s rodinnou mě nakopli k léčbě,“  vzpomíná Harazin. Hudebník popsal své zkušenosti z protialkoholní léčebny v Opavě. Zmínil jakým způsobem ovlivňovala jeho závislost vztah s rodinou a přáteli z kapely.
Děti zajímalo, jestli má dnes chuť se napít. "Samozřejmě že mám, ale nenapiju se, protože se nechci vrátit zpět. Když chcete něco pít, tak s rozumem," varoval deváťáky muzikant.

image

2 500,- Kč pro prvňáčky

6. června 2023

Město Hodonín nabízí jednorázový příspěvek rodičům budoucích prvňáčků ve výši 2 500,- Kč, tzv. pastelkovné, na každé dítě. Zákonní zástupci mohou osobně podat žádost na městském úřadu. Žadatel o příspěvek i dítě musí mít trvalé bydliště v Hodoníně, zároveň nesmí žadatel dlužit městu nebo městské organizaci. Další podmínky pro udělení příspěvku a žádost naleznete níže. Žádosti lze podat v termínu 1. 7. - 31. 8. 2023

Příběhy našich sousedů

28. března 2023

Martin Čeleda a Filip Spasiuk z 9. C se zapojili  do projektu Příběhy našich sousedů.
V úterý 28. 3. se zúčastnili slavnostního setkání s pamětníky v kyjovském kině Panorama. V projektu žáci rozmlouvají se staršími lidmi a vytváří rozhlasovou reportáž o jejich životě. Kluci si vybrali Václava Koplíka z Ratíškovic, který vzpomínal na přelomové okamžiky našich dějin.
Záznam reportáže najdete na stránkách pribehynasichsousedu.cz  

image

Beseda s režisérem Bastardů

24. března 2023

image

Ve čtvrtek 23. března nás navštívil režisér Tomáš Magnusek s herci, kteří hrají v seriálu Společně sami.
„Seriál jsme natočili pro mladé, kteří jsou ve věku, kdy si myslí, že jim nikdo nerozumí. Nevěří rodičům, kamarádům, drží si svoje problémy sami v sobě,“ vysvětluje Tomáš Magnusek. Seriál se skládá z dvanácti dílů. První díl je součástí školních projekcí. Tvůrci se inspirovali skutečnými událostmi, které zažili mladí lidé. „Chtěli jsme ukázat mladým lidem, co se může stát, když se se svými problémy nesvěří,“ upřesňuje režisér.
Seriál jde na podzim do kin a uvidíme v něm například Tomáše Magnuska, Zlatu Adamovskou, Martina Dejdara, Zdeňka Godlu a mladé začínající herce.
Program v tělocvičně naší školy se skládal ze tří částí. V první žáci osmého a devátého ročníku viděli první díl ze seriálu Společně sami. Ve druhé části mluvil Tomáš Magnusek o postavách ze seriálu a vzpomínal na svou pedagogickou praxi na zvláštní i střední škole. Třetí část věnovali tvůrci dotazům žáků.
Ke konci programu nás čekalo focení pro nakrmení instagramu a velká podpisová akce.

Návštěvu zajistili lidé z projektu Zdravé město pri Městském úřadu Hodonín.

Zápis do 1. tříd

22. března 2023

Zápis do 1. tříd se koná:
v pátek 21. dubna od 14:00 do 17:00
v sobotu 22. dubna od 9:00 do 11:00

Přijímací zkoušky

Pro žáky 9. ročníku jsme otevřeli Google učebnu s názvem Přijímací zkoušky, kde najdou testy za posledních osm let včetně odpovědních archů a správných výsledků. 
Přijímacímu řízení se věnuje samostatná stránka. Pro více informací klikněte na odkaz.

Vánoční speciál 2022 - video

V posledním vánočním týdnu jsme si zazpívali jen tak pro radost na schodech školy pod taktovkou pana učitele Mlejnka, za doprovodu pana učitele Holinky na klávesy. Zpívají naše děti, učitelky a učitelé. Hudbu mixuje DJ pan školník.

Kolik stojí kuře?

2.prosince 2022

Jak vypadá desetikoruna? Co s ní? Ušetřit, nebo utratit? Kde se berou peníze? Děti ze druhých tříd si vyzkoušely chodit do práce, utrácet a šetřit v programu Abeceda peněz České spořitelny.
„Děti si vyzkouší den dospěláka, jdou do práce, vydělávají peníze a plánují náklady a úspory,“ vysvětluje lektorka programu Patricie Landová.
Druháci vyrazili na koloběžce do práce, kde dostali zaplaceno. Zaplatili si oběd, šli na nákup potravin, rozbila se jim pračka a plánovali financování oprav. Přemýšleli o úsporách na dovolenou. Dostali několik návrhů a přemýšleli, za jak dlouho na dovolenou ušetří. Povídali si o tom, kolik co stojí. Přemýšleli o rovnováze mezi spotřebou a úsporami. Zjišťovali, že rodiče si peníze netisknou, ale musí plánovat financování domácnosti.
„Některé děti mají velmi dobrý přehled o tom, kolik stojí třeba kuře nebo máslo, jiné neví, jak vypadají jednotlivé mince,“ popisuje lektorka.
Děti v průběhu programu zjišťují, že si rodiče peníze netisknou, ale musí přemýšlet, co za ně koupí a samy si mohly vyzkoušet plánování domácích financí.

Beseda o digitálním chování dětí

  • Kolik hodin denně může dítě strávit online?
  • Jak zjistit, jestli je dítě digitálně závislé?
  • Kdy je vhodná doba pořídit dětem mobil?
  • Jak nastavit pravidla a nehádat se o nich?
  • Co dělat, když dítě tráví většinu svého času s mobilem nebo na počítači?
  • Jaká jsou rizika a jak jim předcházet?
Odpovědi na otázky ohledně digitálního chování dětí můžete dostat na besedě s lidmi ze společnosti REPLUGme, kteří se tématem dlouhodobě zabývají tento čtvrtek 24. 11. v 16:30 ve třídě 8. B (přízemí u jídelny).

Deváťáci se vrátili z Osvětimi

11. října 2022

V pátek 7. října se zúčastnili deváťáci výletu do Osvětimi. Svoje dojmy z cesty někteří z nich shrnuli v samostatném článku.

Měníme systém výdeje stravy

5. října 2022

K evidenci výdeje obědů používáme terminál, který čte ISIC karty. Děti na prvním stupni svou kartu většinou mají. Některé děti z druhého stupně kartu mají, jiným byla vydána a ztratily ji.
Pokud někdo ztratí už vydanou kartu, může si objednat její duplikát za 100,- Kč. Děti, které kartu vůbec nemají, dostanou bílou kartu bez osobních údajů a fotky výměnou za čip, se kterým doposud odebíraly oběd.