Informace o přijímacím řízení na střední školy a konzervatoře

Přihlášky na SŠ si můžete podat sami s úředně ověřenými kopiemi vysvědčení,
nebo můžete využít náš plný servis, který vám celý proces výrazně usnadní.
Pokud nabídky využijete, držte se následujících pokynů.

Krok za krokem:
1. Setkání s výchovnou poradkyní - listopad: setkání rodičů vycházejících žáků s výchovnou poradkyní a zástupci středních škol. Obdržíte zápisový lístek (jedinečný dokument, který předáte střední škole po přijetí žáka a slouží k potvrzení nástupu do SŠ). Neztratit! Kopii vydá pouze krajský úřad v Brně. Dostanete Katalog středních škol.

2. Přihláška nanečisto
dostanete vzor přihlášky vytištěný ze školního systému
zkontrolujete osobní údaje
vyplníte školu a obor, na které se dítě hlásí.
Nejedná se o oficiální přihlášku - nepíšete známky, není potvrzena lékařem. Odevzdat do 31. 1.

3. Přihláška oficiální - škola doplní známky a vaše schválené údaje.
Potvrzení od lékaře - vyžadují pouze některé školy, zjistíte na stránkách SŠ nebo v katalogu středních škol.

4. Podání přihlášky -vyplněnou přihlášku podáváte vy osobně nebo poštou na SŠ do 1. března.

Obory s talentovou zkouškou podávají přihlášky dříve.

Podání přihlášek
talentová zkouška:
30 listopadu 2022
bez talentové zkoušky:
1. března 2023

Test čtyřleté obory:
13. dubna 2023
14. dubna 2023

Test šesti, osmiletá gymnázia:
17. dubna 2023
18. dubna 2023

Náhradní termín:
17. dubna 2023
18. dubna 2023

Informace jsou průběžně zveřejňovány a aktualizovány na webové stránce MŠMT: Přijímání na střední školy a konzervatoře, MŠMT ČR

Kompletní informace o přijímacím řízení najdete na stránkách CERMATu ZDE.

• Pro první kolo přijímacího řízení může uchazeč podat 2 přihlášky.

• Termín odevzdání přihlášky na SŠ (i na víceleté gymnázium) do 1. března 2023.

• U žáků se SVP - ředitel školy upraví uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami podmínky v přijímacím řízení podle doporučení školského poradenského zařízení. Součástí přihlášky je i doporučení ŠPZ (rodiče si zařídí sami). Uchazečům s prvním stupněm podpůrných opatření se podmínky neupravují.

• JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY z Čj a M – na všechny čtyřleté maturitní obory se konají ve dvou termínech.

• Každý uchazeč může jednotnou zkoušku konat dvakrát – v prvním termínu ve škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí, ve druhém termínu ve škole uvedené v přihlášce ve druhém pořadí. Započítává se lepší výsledek písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky.

• Pokud ředitel SŠ rozhodne navíc o konání tzv. školní přijímací zkoušky, zašle pozvánku nejpozději 14 dní před termínem konání této zkoušky.

• Test z ČJ trvá 60 minut, test z matematiky 70 minut

• Informace o kritériích přijímacího řízení zveřejní ředitel školy do 31. ledna

• Uchazeči, který se pro vážné důvody k přijímací nebo talentové zkoušce v určeném termínu nedostaví a svoji neúčast řádně písemně omluví řediteli školy nejpozději do 3 dnů po termínu stanoveném pro přijímací nebo talentovou zkoušku, stanoví ředitel školy náhradní termín pro její vykonání.

• Náhradní termíny pro všechny obory jsou 10. a 11. května 2023

• Nepřijatým uchazečům ředitel odešle rozhodnutí o nepřijetí.

• Odvolání uchazeče proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí.

• Zápisový lístek - musí si ho vyzvednout zákonní zástupci žáka.

• Každý uchazeč obdrží pouze jeden zápisový lístek a může jej uplatnit pouze jednou.

• Pokud je žák přijat, musí svůj úmysl stát se žákem příslušného oboru na dané škole potvrdit právě odevzdáním zápisového lístku, a to do 10 pracovních dnů ode dne oznámení, jinak škola bere na vědomí, že žák nemá zájem nastoupit a uvolňuje místo dalším uchazečům!!!

• Zápisový lístek NELZE vzít zpět, výjimkou je, když se dítě dostane na odvolání na původní školu. Uchazeč může také vzít zápisový lístek zpět, pokud ho uplatnil na konzervatoři nebo v oboru s talentovou zkouškou, pokud byl následně přijat do oboru vzdělání bez talentové zkoušky.

• Co dělat, když se dítě nedostane v prvním kole na žádnou školu – po prvním kole vyhlašují školy 2., 3., 4,…kola, pak si může žák podat neomezené množství přihlášek.

• Na přihlášce je pak uvedena jen jedna škola.