O2 Chytrá škola

Získali jsme grant Chytrá škola z nadace 02 Chytrá škola pro rok 2025. Tento grant umožní realizaci komplexního projektu zaměřeného na kyberbezpečnost, který se uskuteční v průběhu kalendářního roku 2025. Projekt je zaměřen na prevenci rizikového chování v digitálním prostředí a zajištění bezpečného využívání technologií našimi žáky. Bude realizován uznávanou organizací Nebuď oběť! Rizika internetu a komunikačních technologií (3. místo v národní soutěži, certifikovaná MŠMT).
Projekt bude zahrnovat několik klíčových aktivit, které jsou cílené na žáky, pedagogy i veřejnost:
  1. Workshop pro třídy 5. - 8. ročníku (březen - květen)
V rámci projektu proběhnou interaktivní workshopy, které budou přizpůsobeny věku žáků a jejich způsobu vnímání. Workshopy nebudou zaměřeny na strašení nebo kárání, ale využijí dialog a praktické příklady. Žáci se budou seznamovat s riziky, jako jsou kyberšikana, sexting, kybergrooming a další nebezpečí spojená s internetem. Metodika je dostupná na webových stránkách organizace a obsahuje různé interaktivní cvičení, simulační hry a rukodělné aktivity.
  1. Projektový den pro žáky 4.-9. ročníku (říjen - listopad)
V rámci projektového dne se žáci zapojí do interaktivních aktivit na stanovištích. Tento den se zaměří na prevenci kyberšikany, online seznamování, a bezpečné používání digitálních technologií. Cílem je podpořit spolupráci mezi žáky napříč ročníky, zlepšit školní klima a zároveň zvyšovat povědomí o rizicích spojených s internetem.
  1. Dotazníkové šetření pro žáky 5. -8. ročníku (březen, listopad)
Na začátku a na konci projektu proběhne dotazníkové šetření, které odhalí postoje žáků k využívání digitálních technologií a jejich znalosti o rizicích na internetu. Získané informace pomohou zhodnotit efektivitu celého programu a sledovat změny v přístupu žáků k těmto tématům.
  1. Interaktivní přednášku pro rodiče, pedagogy a veřejnost v rámci rodičovské kavárny (27. března)
Projekt rovněž zahrnuje setkání pro pedagogy a veřejnost, které se zaměří na nové trendy v kyberprostoru a nabídne konkrétní nástroje a strategie pro řešení kyberšikany a dalších problémů. Kazuistiky a příklady z praxe pomohou pedagogům a veřejnosti lépe pochopit problematiku a lépe ji předávat žákům.
Naší ambicí je nejen zvýšit povědomí o bezpečném využívání digitálních technologií, ale i vytvořit prostředí, ve kterém se žáci naučí, jak efektivně a zodpovědně využívat internet, aniž by se vystavovali jeho rizikům.
Tento projekt je dalším krokem ve zlepšování školního prostředí a v přípravě žáků na bezpečný život v digitálním světě. Těšíme se na úspěšnou realizaci a na pozitivní změny, které tento projekt přinese!

image
image